W
Windykacja sądowa  .
Odzyskanie zaległych należności finansowych od dłużnika często nie jest proste. Można starać się o pozasądowe rozstrzygnięcie sprawy na drodze tzw. windykacji polubownej, w praktyce jednak rozwiązanie to w wielu przypadkach nie przynosi spodziewanych rezultatów. Także przesłanie do kredytobiorcy ostatecznego wezwania do zapłaty nie zawsze okazuje się skuteczne.

W jej ramach składa się w danej instytucji stosowny pozew o wszczęcie postępowania dotyczącego egzekucji zaległych pieniędzy od dłużnika. Polskie prawo dopuszcza możliwość zastosowania kilku metod odzyskiwania należności przez wierzyciela. Poza tradycyjną rozprawą sądową, odbywającą się przed organem właściwym dla miejsca zamieszkania kontrahenta lub siedziby prowadzonej przez niego działalności, istnieje także możliwość rozstrzygania sprawy przez tzw. e-Sąd (w określonych przypadkach). Rozwiązanie to z biegiem lat cieszy się coraz większą popularnością, a to z uwagi na wygodę jego zastosowania.

Niezależnie od tego, na jaką drogę odzyskiwania należności zdecydował się ostatecznie wierzyciel, trzeba mieć świadomość, że windykacja sądowa stanowi określony zbiór czynności ukierunkowanych na uzyskanie wyroku lub nakazu zapłaty. Podejmuje się ich wierzyciel w trakcie toczącej się przed sądem rozprawy. Niekiedy postępowanie windykacyjne może doprowadzić do klauzuli wykonalności, potwierdzającej konieczność niezwłocznej spłaty zobowiązań przez zadłużoną osobę lub podmiot gospodarczy. W praktyce oznacza to powstanie tytułu wykonawczego, na mocy którego dochodzi do finalnej egzekucji komorniczej.

Zostaw nam swoje dane kontaktowe, wkrótce skontaktujemy się z Tobą.

KALENDARZ

January 2025
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
[/column_1]